Procjedne vode s odlagališta otpada sastavni je dio otpada na odlagalištu. Obično nastaje od kišnice koja ulazi na odlagalište otpada, ali je i posljedica prirodnog raspadanja organskog materijala zajedno s ostalim tekućinama i kemikalijama koje su odbačene.
Kišnica prolazi kroz otpad na odlagalištu i ako odlagalište nije pravilno postavljeno ili se procjednim vodama ne upravlja na odgovarajući način, postoji rizik od miješanja s podzemnom vodom u blizini lokacije.
Važno je znati sastav onečišćujućih tvari danih procjednih voda, kako bi se mogli ugraditi odgovarajući sustavi pročišćavanja za njihovo smanjenje / uklanjanje.
Procjedne vode se sastoje od organskih i anorganskih tvari. Organske tvari sastoje se od mikroorganizama, njihovih metaboličkih proizvoda i materijala iz živih organizama koji propadaju. Anorganske onečišćujuće tvari u procjednoj vodi sastoje se od amonijaka, fosfora, sulfata i metala. Uz gore spomenute tvari, procjedne vode sadrže i mnoge druge koje su nepoželjne zbog svog negativnog utjecaja na okoliš i ljudski život.
Procjedne vode većinom pridonose problemima u obradi otpadnih voda.
Značajne količine procjednih voda u Europi sakupljaju se i prevoze na pročišćavanje izvan mjesta, u komunalnim postrojenjima za pročišćavanje otpadnih voda. Ova su postrojenja uglavnom suočena s ozbiljnim izazovima kapaciteta zbog povećanih standarda ispuštanja.
Koje su mogućnosti tretmana?
Mnogi procesi mogu se koristiti u obradi procjednih voda odlagališta otpada. Izbor postupka obrade ovisi o standardu ispuštanja koji se mora postići, učinkovitosti postupka, brzinama uklanjanja onečišćujućih tvari, kao i instalaciji, radu i održavanju.
Glavni postupci uključuju:
- Biološka obrada (aerobna i anaerobna)
- Kemijska / fizikalna obrada (flotacija, koagulacija / flokulacija, kemijsko taloženje, adsorpcija, uklanjanje amonijaka, kemijska oksidacija, izmjena iona i elektrokemijska obrada)
- Membranska filtracija (mikrofiltracija, ultrafiltracija, nano-filtracija i reverzna osmoza).