Sanacija okoliša odnosi se na uklanjanje onečišćenja ili onečišćenja iz medija iz okoliša, poput tla, podzemnih voda, sedimenata ili površinskih voda.
Primjeri onečišćujućih tvari uključuju stakleničke plinove, otrovne kemikalije, čestice, izlijevanje nafte, radioaktivne zagađivače, plastični otpad, druge oblike smeća, propuštanje iz deponija i još mnogo toga. Ta se onečišćenja mogu ispuštati u tlo, zrak i vodu (uključujući podzemne vode) iz aktivnosti poput rudarstva, bušenja, krčenja šuma, kemijske obrade, poljoprivrede (upotreba pesticida i gnojiva) i proizvodnje.
Kontaminanti koji štete zemlji također mogu biti štetni za ljudsko zdravlje. Otrovne kemikalije, na primjer, mogu završiti u vodi za piće i uzrokovati rak, bolesti srca, respiratorne bolesti, neurološke poremećaje i druge bolesti.
Sanacija podzemnih voda postupak je koji se koristi za pročišćavanje zagađenih podzemnih voda uklanjanjem onečišćujućih tvari ili pretvaranjem u neškodljive produkte. Podzemna voda je voda prisutna ispod površine tla koja zasićuje prostor pora u podzemlju.
Kontaminanti pronađeni u podzemnim vodama pokrivaju širok raspon fizikalnih, anorganskih kemijskih, organsko-kemijskih, bakterioloških i radioaktivnih parametara. Zagađivači se mogu ukloniti iz podzemnih voda primjenom različitih tehnika, čime se voda dovodi u standard koji je proporcionalan raznim namjenama.