Filtracija

Filtracija je jedna od osnovnih faza obrade pitkih, procesnih i otpadnih voda.

Filtracija je postupak u kojem se krute čestice u tekućini ili plinovitoj tekućini uklanjaju uporabom filterskog medija koji omogućuje prolazak tekućine zadržavajući krute čestice.

Filtracija može značiti uporabu fizičke barijere, kemijskog i / ili biološkog postupka. Uklanjanje čestica odvija se postupcima koji uključuju: naprezanje, flokulaciju i taloženje.

Filtracija vode kroz medij filtera može se odvijati samo ako se primijeni neka pokretačka sila, koja može biti uzrokovana gravitacijom, centrifugiranjem, pritiskom na tekućinu iznad filtera ili drugim postupcima koji koriste pumpe, ventile i cijevi da proizvedu dovoljan tlak kako bi progurali vodu kroz filter.

Postoje različite vrste filtera za vodu, kao što su cjedilo, filteri za sporu filtraciju pijeskom, brzi gravitacijski filteri, membranski filteri i filterisa zrnastim medijem.

Gravitacijska filtracija je metoda filtriranja nečistoća korištenjem gravitacije za provlačenje tekućine kroz filter. Ovaj oblik filtracije događa se kroz slojeve zrnastih medija i sastoji se od presretanja, naprezanja, flokulacije i taloženja.

Filtracija - tehnike

Filtracija vode odvija se preko različitih medija i sustava za filtraciju što najčešće uključuje:

  • Mehaničke filtere (sita, rešetke, mrežice, ulošci)
  • Pješčane filtere
  • Filtere s granuliranim aktivnim ugljenom
  • Multimedijske (višeslojne) filtere

Filterski sustavi uglavnom se sastoje od medija koji se nalazi u posudi pod tlakom te sustava ventila, perforiranih cijevi ili ploča s mlaznicama koji skupljaju filtriranu vodu te služe za raspodjelu i dovod vode i zraka za pranje filtera.