Tretman mulja

Ostatak koji se nakuplja u postrojenjima za pročišćavanje otpadnih voda naziva se mulj (ili biočvrsta tvar). Kanalizacijski mulj je čvrsti, polukruti ili ostatak gnojnice koji se proizvodi kao nusproizvod procesa pročišćavanja otpadnih voda.

Ovaj se ostatak obično klasificira kao primarni i sekundarni mulj. Primarni mulj nastaje kemijskim oborinama, taloženjem i drugim primarnim procesima, dok je sekundarni mulj aktivirana otpadna biomasa koja je rezultat biološkog tretmana.

Neka komunalna postrojenja također primaju krutine septaža ili septičke jame iz kućnih sustava za pročišćavanje otpadnih voda na mjestu. Često se muljevi kombiniraju zajedno za daljnju obradu i odlaganje.

Pročišćavanje i odlaganje mulja iz industrijske i gradske kanalizacije glavni su čimbenici u dizajnu i radu svih uređaja za pročišćavanje otpadnih voda. Dva osnovna cilja obrade mulja prije konačnog odlaganja su smanjenje volumena i stabiliziranje organskih materijala. Stabilizirani mulj nema uvredljiv miris i njime se može rukovati bez nanošenja smetnji ili zdravstvene opasnosti. Manji volumen mulja smanjuje troškove crpljenja i skladištenja.

Obrada mulja iz kanalizacije može uključivati kombinaciju procesa zgušnjavanja, kompaktiranja i dehidracije.

Ovi su procesi sastavni dio tehnika za obradu otpadne vode.

Tretman mulja